Tapeetimine võhikutele

Niii.. mõtlesin, et kindlasti on minu tuttavate hulgas selliseid inimesi omajagu, kes oma esimesi vitsasid alles valmistuvad koduremondis kätte saama või ei ole sellise asja peale üldsegi mõelnud. Kallid inimesed, sellele tuleb mõelda! Tuleb teha natuke kodutööd ja avastada, et tegelikult ei käigi asi nii lihtsalt, nagu tundub. Jagan siin järjekorda, kuidas minul asjad käisid. Alustame tapeetimisest. Järgneb veel laminaatparketi paigaldamine ja liistude paigaldamine vast ühes postituses. Ja ilmselt varsti saab kirjutada ka mõne sõna vannitoa plaatimisest ja seinte värvimisest dekoratiivvärviga. Stay tuned igaljuhul 😉
1. Läksime Bauhoffi, seal oli mingi hea allahindlus.
2. Leidsime tapeedi, mis oli suuuht odav ja minu jaoks täpselt see, mida külalistetuppa tahtsin. Ostsime ära.
3. Avastasime, et vaja oleks ka mingeid muid vidinaid, mis tapeetimise juurde käivad. St. siis tapeediliim, ämber selle jaoks, tapeetimishari ja mingi plastmassist terava äärega julla (ma ei tea kuidas seda nimetatakse, edaspidi on see siis Julla).
4. Hakkasime kodus vana tapeeti ära tirima. Eemaldasime pistikupesa katted. Avastasime, et seda on mitu kihti ja kõige all on veel ääärmiselt hoolikalt paigaldatud 1992. aasta Võrumaa Teatajad, mis ühest seinast tulid ilusti maha, aga ülejäänud 3 seinas olid täiesti võimatult kinnniiiiii!!
5. Pärast surmtüütut nokitsemist otsustasime, et proovime järgmine päev tapeedieemaldajaga, äkki sellega tuleb paremini maha. Ja uskuge mind, tuli! See tuleb kõige pealt ära lahjendada veega ja siis lihtsalt tapeet sellega läbi immutada nii, et kõik kihid oleks märjad. Lasta mõni minut veel mõjuda ja tõmmata graatsiliste liigutustega kõik maha. Super!
6. Õhtul läks siis tapeetimiseks. Kõigepealt katsin põranda vanade Kroonikatega, et seal liimida saaks. Hiljem selgus, et juba paari paani pärast tuleb suur osa ajalehti välja vahetada, sest nad kleepusid tapeedi külge 😀
Teise vea tegin tapeediliimi kokku segades, viskasin ämbrisse kogu paki pulbrit ja valasin vee peale. Neid klompe oli väga võimatu välja saada ja see tuli ära visata. Vesi oleks kah pidanud külm olema. Järgmisel korral olin targem, valasin pange külma vett täis ja hakkasin vaikselt pulbrit lisama, ise kogu aeg käega segades. Tuli küll parem. Edaspidi loen alati paki pealt kasutusjuhendit.
Enda arvates ei ostnud me tapeeti, mida mustrisse ajada tuleb, kuid ma eksisin. Rängalt. Niisiis tuli esimeses tuleproovis hakata kohe ka mustrit taga ajama. Ja see on nüüd see koht, kus (kahekesi tehes) tuleks rollid ära jagada, et kes tegeleb paanide mõõtmise ja lõikamise ja mustrisse ajamisega, kes teeb põhitöö ära seinapanekul (eeldatavasti siis mees, sest ta ulatub lae alla :D)
Paane lõikasin ette kuskil 3 tükki korraga ja nummerdasin paanid kogu aeg ära ka, et seinapaneku järjekord sassi ei läheks (ühe korra siiski läks).
7. Siis tuli seinapanekuaeg. Esimene paan pidi ülevalt kohe rebenema (damnit, pabertapeet) ja teiseks oli meil kohe selle koha peal pistikupesa ka all. Need kohad lahendasime nii, et liimisime tapeedi alguses lihtsalt peale, ja pärast paberinoaga lõikasime ruudud välja. Lõpuks saime kuidagi hädamisi paani paika, silusin selle Jullaga üle ka.
8. Siis tuli asjatundjatele (loe: emadele-isadele) helistamise aeg, kellest üks soovitas iga paan ära liimida ja siis kokku voltida, lae alla kinni panna ja vaikselt hakkama seda lahti tõmbama. Long story short: nii ei saa. Vähemalt pabertapeediga küll mitte. Õnneks paan hukka ei läinud, aga tuli hakata ju mustrit klapitama. Selleks olin siis mina, sest mees seisis lae all ja hoidis paani seal kinni.
9. Avastasime, et tapeet on veits vigane, sest ülevamaltpoolt tundus ta liiga üleval olevat, keskel oli ta täpselt mustrisse ja all jällegi tundus liiga all olevat. Nojah siis. 😀
10. Hakkasime muretsema, kas tapeet peabki nii läbiligunenud välja nägema. Jah, peab küll. Liim kuivab ära, siis on kõik okei 😀
11. Tõime uued õlled ja avastasime, et kõht on jube tühi. Võtsime külmkapist patsi suitsujuustu, mille ristisime Remondijuustuks.
12. Järgmiseks tuli ette võtta nurk. Meile sobis kõige paremini see variant, et nurk jäi paani keskele. Probleemi tekitas see, et kui mina altpoolt tekitasin nurka sügavale, siis teine pool üleval olles jättis ümarnurga. See tuleks ka enne kokku leppida, kuidas see peaks olema.
13. Edasi tundus juba minevat ludinal, kuni selgus tõsiasi, et tapeet kisub viltu. Ülevalt lae alt oli seda väga hästi näha. Ja midagi teha ka ei saanud, sest kui oleks otse pannud, oleks paanide vahele vahed jäänud ja muster poleks ka klappinud. Siis selgus ka see, et selle Jullaga pigem ei tasuks tapeeti siluda, sest see on liiga karm ja esiteks lõhub tapeeti, teiseks jätab vahed sisse. Parem on seda siluda tapeediharjaga, mis on leebem aga teeb ka töö väga ilusti ära.
14. Kopp sai ette ja õlut oli ka liiga palju saanud. Magamamineku aeg.
15. Järgmisel hommikul ärkasime reipa ja värskena üles ja tapeetisime edasi. Eilsed vead olid ära seeditud ja asi läkski paremuse suunas, väljaarvatud see, et tapeet väga viltu kiskus. Tegime otsuse, et lae alla tuleb liist panna.
16. Siis tulid aga vastu torud ja aknaava. Nurga sai veel kuidagi pandud, aga aknaavasse tuli hakata pisikesi juppe välja lõikuma. Kuna see on koht, kus mustrit päris hästi klapitada ei saa, siis jätsin need imelikud kohad kohta, kus peaks kardin ees olema. 😀
17. Peale aknaava läks jällegi asi ludinal, sest siis oli juba asi käpas. Ainuke mure oli see, et seinad olid suht viltused ja kohati põranda lähedalt augulised, kust oleks pidanud pahteldama (?), seega ei jäänud tapeet sinna eriti kinni ja jäi seinast eemale lokkima. Mis seal ikka, siiski esimene kord.
18. Kui tapeet ära kuivas, selgus veel üks tõsiasi – see oli kuivamisega nii palju kokku tõmmanud, et ühes seinas olid peaaegu kõikide paanide vahel väiksed vahed, aga lõpptulemus on ilus ja uhke tunne on küll!
Mida ma siis õppisin?
Vaja läks: tapeediliimi, ämbrit, harja millega liimi peale kanda, tapeedieemaldajat, tapeediharja ja VÄGA palju vanu Kroonikaid (sest ajalehti meil ei ole :D)
Sein tuleb kindlasti siledaks teha (noh, pahteldada või kuidas iganes seda ei nimetata) ja kõik vana tapeedijäänused lahti nokkida, sest hiljem võivad muidu nende kohtade peale muksud jääda.
Tapeediliimi segades tuleb juhendit lugeda.
Julla tuleb ära visata, see tekitab kortse.
Paanid tuleb panna millimeeter üksteise peale, sest kuivades tapeet tõmbub kokku.
Esimeseks korraks ei ole mõistlik siiski mustriga tapeeti osta. Eriti veel paberist.
Loodan, et minu postitusest oli/on kellelegi abi. Paleost räägin kah.. varsti. Enne tuleb veel põrandapanekupostitus.

1 comment
  1. Hakkasin ka suure hurraaga liimi kokku segama. Mõtted olis mujal, lasin ämbri sooja vett täis ja kallasin kogu liimipulbri ka peale. Tulemuseks olid klimbid mis ära ei lahustunud, sega palju jaksad. Tõin poest uue liimipulbri ja lugesin juhendit 🙂
    Kui plaanid hakkavad viltu jooksma siis jätta laepoolt natuke üle ja hiljem nurga järgi ära lõigta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga